Kurs dla nauczycieli

WSZYSTKIE KURSY TYMCZASOWO ODWOŁANE!!!

Odpowiedzi na pytania dotyczące certyfikatu:

Szanowni Państwo!

Wiele osób pytało, czy po kursie będzie można uczyć szachów w szkole. Odpowiedź brzmi można i to nawet bez kursu (mając lub zdobywając wykształcenie pedagogiczne). W myśl ustawy nie ma potrzeby zdobywania kwalifikacji trenera lub instruktora szachowego, gdyż od dnia 23 sierpnia 2013 roku „trenerem lub instruktorem sportu w sportach, w których działają polskie związki sportowe, może być osoba, która:

1)         ukończyła 18 lat;

2)         posiada co najmniej wykształcenie średnie;

3)         posiada wiedzę, doświadczenie i umiejętności niezbędne do wykonywania zadań trenera lub instruktora sportu;

4)         nie była skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo, o którym mowa w art. 46–50, lub określone w rozdziale XIX, XXIII, z wyjątkiem art. 192 i art. 193, rozdziale XXV i XXVI ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz. U. Nr 88, poz. 553, z późn. zm.40)).”

Źródło: DZIENNIK USTAW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Warszawa, dnia 23 lipca 2013 r. Poz. 829 USTAWA z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów Art. 25. http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20130000829

Certyfikat, który jest wystawiany po kursie odnosi się do podpunktu 3 o którym mowa powyżej, czyli ,,…wiedzę, doświadczenie i umiejętności…” jednak zgodnie z ustawą, nie ma obowiązku posiadania takiego certyfikatu. Każdy może samozwańczo uznać się specjalistą i swoje kwalifikacje poprzeć deklaracją słowną. Często zdarza się jednak, że pracodawca chce kwalifikacji na piśmie i właśnie to daje ten certyfikat (z zaznaczeniem, że są to kwalifikacje potrzebne do nauczania od podstaw, nie instruktorskie nadawane przez PZSzach). Droga do uzyskania tytułu instruktora PZSzach jst znacznie dłużna. Instruktorem może zostać zawodnik, który umie grać w szachy na tyle dobrze, że uzyskał II kategorię szachową, a następnie podjął się drogi trenerskiej idąc na kurs instruktorski organizowany przez PZSzach (takie kwalifikacje posiada prowadzący kurs dla nauczycieli, Łukasz Suchowierski). Istnieje też projekt ,,Edukacja Przez Szachy w Szkole”, który wymaga przeszkolenia z zakresu tematycznego obejmującego ten kurs, ale organizatorzy mają prawo wymagać przystąpienia do ich szkoleń, aby dopuścić szkołę do udziału w projekcie. Projekt ten nie jest jednak jedynym sposobem na wdrożenie szachów do swojej placówki. Szkoły mogą wprowadzać szachy do swoich placówek całkowicie niezależnie od projektu PZSzach czy Urzędu Miasta.

Wyjaśnienie dla urzędników:

Przepisy są zawiłe i rozumiemy, że mogą zostać nieprawidłowo odczytane. Jeśli miasto (Urząd Miasta) chce wprowadzić szachy do wszystkich swoich szkół, to NIE MUSI spełniać wymogów ustalonych w ramach jakiegokolwiek projektu. Nauczyciele z tego miasta mogą uczyć szachów bez żadnego kursu, a jeśli chcą zrobić taki kurs, to mogą wybrać dowolny (zgodnie z wolnym rynkiem), wybierając najbardziej atrakcyjną ofertę (w tym cenowo). Sugerowanie urzędnikom lub przez urzędników, że szkoła musi spełnić narzucone, dodatkowe wymagania, by wprowadzić szachy, jest niezgodne z ustawą i zdecydowanie wybiega poza kompetencje danej instytucji. Nauczyciele mają prawo do wyboru sposobu swojego kształcenia i jeśli chcą, mogą zdobyć kompetencje na tym kursie bez potrzeby szukania innego.

Koszt wprowadzenia zajęć szachowych do placówki:

1. Kurs – nasz 300 zł od osoby. Przykładowy inny kurs to 600 zł od osoby z wymogiem 2 osób z jednej szkoły, czyli 1200 zł.

2. Szachy – 15 pełnych kompletów i szachownica demonstracyjna – około 450 zł + wysyłka 20 zł. Przykład sklepu: http://sklep.caissa.pl/index.php?route=product/product&product_id=3304&search=demonstracyjna

3. Godziny dla nauczyciela – są zawsze sprawą dyrekcji i o ich ilości powinna decydować szkoła.

4. Książki – według woli nauczyciela, u nas 12 zł za sztukę (przy hurcie od 20 sztuk) z wysyłką w cenie. Do tego prawidłowe odpowiedzi do książek oraz darmowe materiały dla nauczyciela do pokazywania na projektorze na lekcjach.

5. Zobowiązania i wymogi – brak. Wybierając naszą ofertę nie podpisują Państwo transakcji wiązanej i organ zarządzający wprowadza zmiany według własnego zapotrzebowania.

Podsumowując koszt wprowadzenia szachów: 300 kurs + 450 szachy x 15 i tablica i wysyłka 20 zł + 360 książki dla 30 osób = 1130 zł (już z książkami).

Lp.

Omawiane zagadnienia i tematy na kursie

Grafik

Dominująca forma pracy

1. Dlaczego szachy? Legenda o powstaniu szachów

DZIEŃ 1

6 godzin

dydaktycznych

wykład
2. Szachownica i Król ćwiczenia
3. Hetman, Wieża, Goniec ćwiczenia
4. Skoczek ćwiczenia
5. Pionek (ruchy, promocja, bicie) ćwiczenia
6. Wstęp do partii (rozgrywki) warsztat
7. Roszada

DZIEŃ 2

6 godzin

dydaktycznych

ćwiczenia
8. Bierki na szachownicy (ustawienie, wartość, symbole) ćwiczenia
9. Szach ćwiczenia
10. Obrona przed szachem ćwiczenia
11. Szach mat ćwiczenia
12. Pat ćwiczenia
13. Prawidłowy początek partii

DZIEŃ 3

6 godzin

dydaktycznych

warsztat
14. Środek partii ćwiczenia
15. Związanie ćwiczenia
16. Rożen ćwiczenia
17. Odkryty atak ćwiczenia
18. Podwójny szach ćwiczenia
19. Podwójne uderzenie

DZIEŃ 4

6 godzin dydaktycznych

ćwiczenia
20. Wtrącenie ćwiczenia
21. Poświęcenie ćwiczenia
22. Mat schodkowy warsztat
23. Wygrana na końcu partii (hetmanem, wieżą) warsztat
24. Pionek na końcu partii (reguła kwadratu, droga do awansu) warsztat
25. Podstawowe debiuty szachowe

DZIEŃ 5

6 godzin

dydaktycznych

wykład
26. Pułapki debiutowe ćwiczenia
27. Solving ćwiczenia
28. Różne końcówki szachowe ćwiczenia
29. Szachy na wesoło (różne wersje, anegdoty) warsztat
30. Turnieje szachowe (teoria, bez turnieju grupowego) zaliczenie
  • Tempo pracy i przerwy będą dostosowane do potrzeb kursantów.
  • Uczestnicy dostają materiały szkoleniowe (2 książki) w cenie kursu.
  • Prowadzący dostarcza na zajęcia sprzęt (szachownice, figury itp.).
  • Całkowita cena kursu 300 zł od osoby (faktura na przelew).
  • Certyfikat ukończenia kursu wystawiany na podstawie listy obecności minimum 80%.
  • Liczba miejsc w grupie: 16. Zgłoszenia: lukasz@akademia-gambit.pl lub 505-868-829.
  • Adres: ul. Dzielna 19, 15- 363 Białystok.
Witaj. Na tej stronie używamy ciasteczek. Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do nich w Twojej przeglądarce.